Među gamerima, ali i među podcasterima, video-streaming je neverovatno popularan. Na njihovu radost, iz Open Broadcaster Softwarea stiže potpuno besplatan program za ovu namenu – Studio. Da odmah napomenemo da ovo nije program namenjen za video-editing. Nije namenjen ni za importovanje video-fajlova koje biste zatim mogli da obrađujete ili preuređujete na bilo koji drugi način. Sa ovim programom možete uživo da streamujete materijal, a možete i da ga snimite i sačuvate za kasnije.
Šta je u stvari prednost ovog programa? Kada snimate gameplay želite da video sadrži snimak igre koju igrate, audio-komponentu u kojoj se nalazi sve ono što govorite tokom igre, a možda i manji prozor gde će svi koji gledaju moći i vas da vide. Uz sve to, možda poželite da pusitite neku muziku koja ide u pozadini... Sve ovo, ali još i više, moguće je ostvariti u OBS Studiou.
Njegovi tvorci postarali su se da korisnicima na raspolaganju bude povelika baza znanja i uputstava, jer ako moramo da pričamo o manama ovog programa rekli bismo da nije baš lak za korišćenje ako nemate iskustva ili bar želje za učenjem. Neće se sve odmah „samo kasti” i neće sva podešavanja biti laka za pronalaženje i razumevanje. Dakle, pre nego što se upustite u avanturu korišćenja ovog programa pripremite se na malo učenja i prilagođavanja, jer se oni koji se bave streamingom kunu u ovaj program.
OBS Studio namenjen je za streaming na YouTube, Twitch, Facebook Live i slične, pa pre svega gledajte da imate otvoren nalog na ovim platformama, jer će biti neophodno da se povežete sa „adresom” svog naloga. Po instalaciji, srešćete se sa klasično uređenim interfejsom, gde najveći deo ekrana zauzima radna površina. Savetujemo vam da prvo pronađete sekciju Settings i posvetite se prilagođavanju mogućnosti prema svojim potrebama. Podešavanja su podeljena u nekoliko grupa. Pre svega, tu su podešavanja vezana za uobičajene stvari: tamnu ili svetlu temu, updateovanje programa, da li želite da se svaki stream automatski snima pored toga što će ići u etar i tome slično. Sledeći dijalog je jako važan za streaming, jer se tu povezujete sa svojim nalogom. U ponudi je baš dosta platformi, a one koje smo već pomenuli svakako su najpoznatije i najpopularnije.